Turkuaz Kitchen - z instagramu na kartki książki .

 

Znacie Betül Tunç znaną na instagramie jako @turkuazkitchen ? 

Obserwuję ją od jakichś czterech i jej konto należy do moich ulubionych. I nie tylko moich. Betül ma ponad 10 milionów obserwatorów! Co ją wyróżnia i co przyciąga do niej taką rzeszę ludzi? Betül jest Turczynką mieszkającą od 10 lat w Stanach Zjednoczonych. Na swoim koncie umieszcza filmy z przygotowywania słodkich i wytrawnych dań. Przepisy są bardzo atrakcyjne, a Betül przyrządza wiele rzeczy od podstaw. Robi masło, ser, jogurt, chleb... Z jej przepisów można korzystać używając oczywiście kupnej mozzarelli czy masła, ale przyjemnie ogląda się cały proces przygotowania. Filmy Betül są wystylizowane, używa ona w swojej kuchni wielu starych akcesoriów, więc często ma się wrażenie, że podglądamy coś sprzed kilkudziesięciu lat. I to co dla mnie jest tam najważniejsze, to atrakcyjne przepisy. Słodkie, wytrawne, amerykańskie, włoskie, francuskie czy oczywiście tureckie. I chyba właśnie te najbardziej mnie pociągają. 

Betül wydała ostatnio swoją pierwszą książkę, która bardzo odzwierciedla jej styl. Lekko staroświecki, nostalgiczny, z przepisami, których kluczem jest przyjemność z gotowania i jedzenia. Nie ma tu dietetycznych dań czy posiłków w 15 minut. Jest za to dużo masła, ciasta drożdżowego czy serów. Są też dania z użyciem mięsa czy ryb. Znajdziecie tam przepisy na dania domowe, wypieki, na prawdziwy comfort food.

To taka książka, po przeczytaniu której, chce się założyć fartuch, zarobić zaczyn i po godzinie wcisnąć rękę w wyrośnięte ciasto. Marzenia o wałkowaniu makaronu czy formowaniu bułeczek też stają się intensywne po przekartkowaniu kilku stron.

Część przepisów, które można znaleźć na instagramie, znajdziecie też w książce. 

Skorzystałam już z wielu przepisów Betül i z efektów byłam zawsze zadowolona. Czasami trzeba użyć trochę więcej płynu do ciasta, ale to też związane jest z różnicą pomiędzy właściwościami mąki naszej i amerykańskiej.

Książka podzielona jest na pięć rozdziałów: 

Ciasta podstawowe. Znajdziecie tam przepisy między innymi na:

chaczapuri, ciabattę, węzełki drożdzowe z czosnkiem nadziewane szpinakiem, bajgle, pity, neapolitańską pizzę...

Ciasta wzbogacane. A tam przepisy na czekoladową babkę, croissanty na sposób Betül , francuskie tosty w z kremem brulee, szwedzkie kardamonowe bułeczki, czekoladowe bułeczki z kremem karmelowym, Bienenstich - ciasto niemieckie, bułeczki do burgerów, pistacjowe zawijasy... 

Ciasta kruche i szybkie do zrobienia. Tam znajdziecie jabłkowy pie z lodami mascarpone, czekoladowe tartaletki z karmelowym sosem, palmiery, galette z pomidorami i czterema serami, quiche ze szpinakiem i grzybami, ciasteczka tahini...

Ciasta bez wyrastania. To rozdział z przepisami na makaron, gnocchi, kluseczki, tortille, tacosy, ale też na naszą karpatkę.

Ciasta z Turcji. To rozdział z przepisami na. obwarzanki simit, na manti, baklavę, borek...

Książka wydana jest (po angielsku) na rynek amerykański, co oznacza użycie miar kubkowych i łyżeczkowych (chociaż w nawiasie podane są też ilości w gramach) oraz temperatury w Fahrenheitach. Czekam na polskie wydanie, bo myślę, że ta książka znalazłaby u nas wielu miłośników. 

A ja będę na blogu dzielić się z Wami przepisami z tej książki, które zagoszczą na moim stole.













Komentarze