Chriesiwähe czyli szwajcarska tarta czereśniowa


Czereśnie przeważnie jemy na surowo, a rzadziej pieczone czy smażone w ciastach czy deserach. Dzisiaj chciałabym Was namówić na spróbowanie ciasta z dodatkiem czereśni. Ciastem tym jest szwajcarska tarta czereśniowa, gdzie owoce zalane są śmietanową polewą. Ciasto jest proste do zrobienia i ma wspaniały smak. Czereśnie możecie oczywiście zastąpić wiśniami, ale także jagodami, malinami, porzeczkami, morelami... Przepis jest bazą, owoce wybierajcie sezonowo. Ale spróbujcie tej czereśniowej wersji. 
Do nadzienia dodajemy 1 łyżkę kirschu. Przywożę go z podróży do Szwajcarii. Jeżeli będziecie w tym kraju, kupcie buteleczkę. Ten alkohol dodaje niesamowitego smaku różnorodnym wypiekom, ale także jest idealnym dodatkiem do fondue. W Polsce nie jest łatwo go kupić. W nielicznych miejscach gdzie jest sprzedawany jest niestety dość drogi. Jeżeli nie macie go, pomińcie ten składnik albo dodajcie łyżkę rumu, likieru cytrynowego, wiśniowego, pomarańczowego...

W niemieckojęzycznej części Szwajcarii znajdziecie tę tartę pod nazwą Chriesiwähe, a we francuskojęzycznej tarte aux cerises.



Szwajcarska tarta czereśniowa
Chriesiwähe 

ciasto
200 g mąki pszennej tortowej
3 łyżki drobnego cukru
skórka starta z połowy cytryny (około 2 płaskie łyżeczki)
szczypta soli
75 g zimnego masła pokrojonego w 2 cm kawałki
1 duże jajko lekko rozbełtane
2-3 łyżki zimnej wody

nadzienie
2 łyżki mielonych orzechów, migdałów lub bułki tartej
2 duże jajka
120 ml śmietanki kremówki
50 g drobnego cukru
1 łyżka kirschu
1 łyżeczka naturalnego ekstraktu z wanilii
700 g czereśni (waga przed usunięciem pestek) lub innych sezonowych owoców

Wysmarować masłem formę do tart o średnicy 30 cm.
Przygotować ciasto.
Wymieszać mąkę z cukrem, skórką cytrynową i solą. Dodać masło i przy pomocy noża lub specjalnego uchwytu/siekaczki do ciasta kruchego (pokazywałam w poprzednim poście jak ona wygląda) połączyć składniki do uzyskania drobnej kruszonki. Po środku zrobić wgłębienie i dodać jajko i wodę. Szybko wyrobić całość do połączenia. Nie wyrabiać długo, żeby nie ogrzać masła. Ciasto można również przyrządzić mikserem lub malakserem. 
Uformować ciasto w formie dysku i zawinąć w folię spożywczą. Włożyć do lodówki na godzinę.

Wyjąć ciasto z lodówki i odstawić na 5 minut. Rozwałkować na oprószonym mąką blacie na wielkość formy z bokami. Wyłożyć formę (dno i boki) ciastem i ponakłuwać dno widelcem. Wstawić formę do lodówki na czas przyrządzenia nadzienia.

Rozgrzać piekarnik do 200 stopni C.

Wydrylować czereśnie. W misce wymieszać jajka, śmietankę, cukier, kirsch i wanilię.
Wyjąć formę z lodówki. Oprószyć dno mielonymi orzechami lub bułką tartą (można ewentualnie posmarować 2 łyżkami konfitury - wiśniowej, malinowej, truskawkowej...). To zabezpiecza ciasto przed rozmoczeniem przez nadzienie. 
Wysypać równomiernie czereśnie na dnie i zalać mieszanką jajeczną. Wstawić do piekarnika i piec 35 - 45 minut do zrumienienia wierzchu. 

Komentarze