Weekendowe śniadania. Syrniki czyli pyszne, błyskawiczne placki z twarogu z dodatkiem duszonych śliwek.

W dzieciństwie uwielbiałam wszelkie placki robione przez moją mamę "na oko". Z jabłkami, jagodami, z truskawkami, ze śliwkami, z twarogu, drożdżowe...Kiedy moje dzieci były małe, to często i ja robiłam im placki. Teraz już znacznie rzadziej, ale jak już zrobię, to wszyscy zajadają się z radością, bo to są przepyszne dania. 

Ostatnio w ciemny, deszczowy poranek przygotowałam na śniadanie syrniki - placki zrobione z twarogu, które charakterystyczne są dla kuchni ukraińskiej i rosyjskiej. Dla mnie te placki lepiej zrobić z typowego twarogu czy białego sera niż z serka "z wiaderka". Lubię tę konsystencję, którą daje twaróg. Placki robi się błyskawicznie i... tak samo je się zjada ;-). Pyszne są. Podałam je z krótko duszonymi śliwkami (mogą być mrożone), ale równie dobrze będą smakować z każdymi innymi duszonymi czy świeżymi owocami (truskawki, maliny, jagody...). Z musem jabłkowym z odrobiną cynamonu też będą pyszne. Syrniki można podać również z kwaśną śmietaną czy jogurtem lub oprószone cukrem pudrem. Ja najbardziej lubię ze śliwkami, kwaśną śmietaną lekko oprószoną brązowym cukrem (to odczucie, kiedy cukier chrupie w ustach jest bardzo przyjemne). Zostawiam wam przepis na syrniki i życzę Wam udanego weekendu. Niech pogoda będzie lepsza niż ta, kiedy robiłam syrniki. Od rana było w domu tak ciemno, że bez świateł lamp nie dało się funkcjonować. Jesień...




Syrniki - placki z twarogu z dodatkiem duszonych śliwek

sos śliwkowy
400 g śliwek
40 g cukru (ilość zależna od naturalnej słodyczy śliwek)
1/2 małej laski cynamonu

syrniki
500 g twarogu lub tłustego białego sera 
2 jajka
2 łyżki rozpuszczonego masła lub oleju o neutralnym smaku
4 łyżki (60 g cukru)
1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią (opcjonalnie)
skórka z 1/4 cytryny (opcjonalnie)
szczypta soli
60 g mąki pszennej tortowej 
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

mąka pszenna do obtoczenia placków
olej o neutralnym smaku do smażenia

do podania
kwaśna śmietana, jogurt naturalny, cukier puder lub brązowy cukier, świeże owoce...

Śliwki przepołowić, usunąć pestki i włożyć do rondelka. Dosypać cukier, dołożyć połówkę laski, przykryć rondelek pokrywką i dusić na małym ogniu, aż owoce puszczą sok. Zamieszać i dusić śliwki, aż zmiękną i lekko się rozpadną (około 5-10 minut). Śliwki można przygotować kilka dni wcześniej i przechowywać w lodówce - wtedy wyjmujemy laskę cynamonu.
Przygotować placki.
W misce rozgnieść widelcem twaróg. Dodać jajka, masło lub olej, wanilię lub skórkę z cytryny, sól i mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia, Wymieszać łyżką do połączenia. Na talerz wysypać półcentymetrową warstwę mąki. Formować dłońmi lub łyżką placki i obtaczać je w mące. Smażyć od razu na rozgrzanym oleju na złocisto.
Podawać od razu z duszonymi śliwkami lub którymś z dodatków. 

Można również na mąkę wykładać porcje masy i tam formować placki.



Komentarze

  1. Czy w miseczce z Bolesławca jest śmietana ? Jeśli tak to skąd? Ja kupuje ekologiczne i niestety nie mają takiej fajnej konsystencji

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za Twój komentarz.