Sernik i szarlotka w jednym. Smakowi tego sernika ciężko się oprzeć.


Ulubione ciasta Polaków to podobno sernik i szarlotka. Pomyślałam, a gdyby tak... połączyć te dwa cista w jedno? I upiekłam sernik z warstwami jabłek i dużą porcją kruszonki. I wiecie co? Dla mnie to ciasto jest rewelacyjne. Idealnie zbalansowane pod względem smaku i konsystencji. 
Ważne jest, żeby do masy jabłkowej użyć odmian słodkich i kwaśnych, które nie rozpadają się w trakcie pieczenia. Ten sernik ma być przełożony plasterkami jabłek, a nie musem jabłkowym. I nie rezygnujcie z dodatku soli, tam gdzie jest to w przepisie. Dzięki temu uzyskacie idealny balans smaków. 
Sernik pieczony jest w kąpieli wodnej, więc ma idealnie kremową konsystencję i gładkość. Dzięki tej metodzie ciężko przepiec ciasto. 
Jedwabista masa serowa, kwaskowate plasterki jabłek z delikatnym aromatem cynamonu i dużo maślanej, chrupiącej kruszonki. 
To kolejny sernik, z którego jestem dumna.


Sernik szarlotkowy - szarlotka sernikowa

nadzienie jabłkowe

500 g jabłek (waga po obraniu i wykrojeniu gniazd nasiennych) - najlepiej kwaśnych i słodkich odmian, które nie rozpadają się w czasie pieczenia

50 g brązowego cukru

1 łyżeczka mielonego cynamonu

1/2 łyżki skrobi kukurydzianej

2 łyżki wody

kruszonka

90 g rozpuszczonego masła

170 g mąki tortowej

135 g brązowego cukru

1 łyżeczka naturalnego ekstraktu z wanilii

1/2  łyżeczki soli

spód

250 g ciasteczek petit beurre

1/4 łyżeczki soli

115 g masła

65 g brązowego cukru

masa serowa

900 g serka śmietankowego typu Philadephia (w temperaturze pokojowej)

220 g drobnego cukru

23 g skrobi kukurydzianej

4 duże jajka (w temperaturze pokojowej)

1 łyżka  naturalnego ekstraktu z wanilii

250 g kwaśnej śmietany 18% (w temperaturze pokojowej)


Przyrządzić masę jabłkową.

Obrane i pozbawione gniazd nasiennych jabłka pokroić na ćwiartki. Każdą ćwiartkę pokroić na cienkie plasterki (około 3 mm). Przełożyć jabłka na patelnię. Dodać brązowy cukier i cynamon i odgrzewać jabłka na średniej mocy palnika delikatnie mieszając od czasu do czasu, do chwili, aż owoce puszczą sok i zmiękną (około 5 minut). Wymieszać skrobię z dwoma łyżkami zimnej wody i dodać do jabłek. mieszać do połączenia i zagęszczenia soku. Dodać wanilię i ponownie wymieszać. Przełożyć jabłka na talerz i zostawić do wystudzenia.

Przygotować kruszonkę.

W misce wymieszać łyżką masło z mąką, solą, cukrem i wanilią, aż powstanie kruszonka. Wstawić do lodówki.

Przygotować spód.

Rozgrzać piekarnik do 180 stopni C.

Wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia tortownicę o średnicy 23 cm.

Połamać ciasteczka na mniejsze kawałki i włożyć do pojemnika malaksera. Zmiksować na proszek przypominający piasek. Można również włożyć ciasteczka do grubszej foliowej torebki lub torebki strunowej i uderzając w nią wałkiem, rozkruszyć je na proszek. Okruszki przełożyć do miski. Dodać sól i masło. Wymieszać do połączenia. dodać cukier i ponownie wymieszać. Przesypać masę do tortownicy i docisnąć okruszki dnem szklanki tworząc twardy, zbity i równy spód. Wstawić tortownicę do piekarnika i piec 10-13 minut. Spód powinien delikatnie się zrumienić. Wyjąć tortownicę i odstawić do wystudzenia.

Zmniejszyć temperaturę piekarnika do 160 stopni C.

Przygotować masę serową. 

Całe miksowanie masy serowej powinno być na wolnych obrotach.

Ser włożyć do miski miksera i miksować około 2 minut, aż stanie się gładki i utworzy jednolitą masę. Dodać cukier i skrobię i miksować do połączenia. Dodać rozbełtane widelcem jajka i ponownie miksować do połączenia. Dodać śmietanę i wanilię i wymieszać całość delikatnie do uzyskania gładkiej masy.

Zagotować wodę.

Tortownicę owinąć z zewnątrz folią aluminiową i wstawić do większej formy. Wylać na spód połowę masy serowej. Wyrównać powierzchnię. Na masie ułożyć równomiernie widelcem albo palcami połowę jabłek. Na nie wylać resztę masy serowej. Na wyrównanej masie serowej rozłożyć resztę jabłek. Na wierzchu rozsypać kruszonkę. Wstawić formę z tortownicą do piekarnika i do formy wlać wrzątek. Powinien sięgać do połowy wysokości tortownicy. 

Piec sernik przez 1 godzinę i 20 minut. Sprawdzić stan upieczenia patyczkiem. W razie konieczności piec jeszcze 10-15 minut dłużej.

Wyłączyć piekarnik i uchylić drzwiczki. Zostawić sernik na pół godziny. Po tym czasie ostrożnie wyjąć tortownicę z formy i zostawić sernik do całkowitego wystudzenia.

Wystudzony wstawić na noc do lodówki. 

Podawać na zimno lub w temperaturze pokojowej.

Przechowywać w lodówce.





Komentarze

  1. To ciasto musi być przepyszne :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Zrobiłam ten sernik, żeby ugościć moją pochodzącą z Hong Kongu szwagierkę - była zachwycona jego smakiem! Sernik jest pyszny i pięknie pachnie wanilią i cynamonem. Idealny na rozpoczęcie sezonu jesiennych wypieków. Bardzo, bardzo polecam go upiec!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za Twój komentarz.