Aksamitny sernik crème brûlée
Sernik crème brûlée
spód
150 g ulubionych kruchych ciastek typu digestive, maślane...
40 g (3 płaskie łyżki) brązowego cukru
1/4 łyżeczki soli
50 g (4 łyżki) rozpuszczonego masła
masa serowa
900 g serka śmietankowego typu Philadelphia (w temperaturze pokojowej)
270 g (1 szklanka) kwaśnej śmietany 18 % (w temperaturze pokojowej)
220 g (1 szklanka) drobnego cukru
4 jajka (w temperaturze pokojowej)
25 g (2 łyżki) mąki pszennej (tortowej)
1 łyżeczka naturalnego ekstraktu z wanilii
wierzch
3-5 łyżek drobnego cukru
Wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia tortownicę o średnicy 26 cm. Od strony zewnętrznej zawinąć tortownicę w folię aluminiową.
Nagrzać piekarnik do 170 stopni C (góra - dół).
Przygotować głęboką formę, do której można będzie wlać gorącą wodę i włożyć tortownicę, żeby upiec sernik w kąpieli wodnej.
Przygotować spód.
Do miski wsypać drobno pokruszone ciasteczka. Dodać sól i cukier i wymieszać. Dolać rozpuszczone, wystudzone masło i ponownie wymieszać. Przesypać masę do tortownicy i docisnąć okruszki (można użyć do tego spodu szklanki lub miarki, łyżki lub dłoni).
Przygotować masę serową.
W misce miksera zmiksować na średnich obrotach ser, aż będzie gładki i aksamitny (1-2 minuty). Dodać śmietanę i zmiksować do połączenia. Dodać cukier i wanilię i ponownie zmiksować (na wolnych obrotach) do połączenia.
Cały czas miksując, dodawać po jednym jajku. Kolejne jajko dodać, kiedy poprzednie połączy się z masą. Zwiększyć obroty do średnich i miksować masę przez 1-2 minuty. Dodać mąkę i ponownie wymieszać. Przelać masę na spód ciasteczkowy i włożyć tortownicę ją do większej blachy. Wstawić do piekarnika na średni poziom i do dużej blachy wlać wrzącą wodę, żeby sięgała do połowy wysokości tortownicy. Piec sernik przez godzinę.
Po tym czasie wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i zostawić sernik w piekarniku jeszcze przez 15 minut. Wyjąć ostrożnie tortownicę z sernikiem i pozostawić go do całkowitego wystudzenia. Blachę z wrzątkiem zostawiam w piekarniku, aż woda wystygnie i dopiero wtedy ją wyjmuję. Zmniejsza to szansę na oparzenie.
Wystudzony sernik wstawić na noc do lodówki.
Przed podaniem wyjąć z tortownicy, posypać 1-2 łyżkami cukru i skarmelizować go palnikiem. Posypać resztą cukru i ponownie skarmelizować.
Jeżeli nie macie palnika, to wstawcie zimny sernik do nagrzanego piekarnika z nastawioną funkcją grill i w taki sposób rozpuście i skarmelizujcie cukier. Trzeba cały czas przyglądać się wierzchowi sernika przez szybkę, bo proces karmelizacji następuje błyskawicznie.
Ja kiedyś używałam palnika kuchennego ładowanego ciekłym gazem. Jak mi się zepsuł. to kupiłam w sklepie budowlanym duży palnik z wymiennymi nabojami z gazem. Taki palnik o wiele lepiej mi się sprawdza. Gaz starcza na o wiele dłużej, a cena takiego palnika z nabojami była znacznie niższa. Kupowałam ten palnik ponad dwa lata temu, więc nie znam aktualnej ceny.
Wygląda zjawiskowo
OdpowiedzUsuńWygląda smakowicie 🙂
OdpowiedzUsuń