Lemon curd. Szybki i prosty przepis na krem cytrynowy i pomysły na jego wykorzystanie.
Ostatnio udaje mi się kupować doskonałe, soczyste cytryny z cienką, mocno żółtą skórką. I korzystam z nich póki sezon trwa. Cytryny w mojej kuchni muszą być zawsze. Tak jak jajka czy masło. A jak mam wszystkie te składniki, to aż się prosi, żeby zrobić lemon curd. Intensywny, gęsty, słodko, kwaśno, maślany krem.
Wcześniej robiłam lemon curd na parze. Teraz stosuję szybką i prostą technikę czyli robię krem w garnku bezpośrednio na palniku.
O czym należy pamiętać stosując tę metodę, żeby krem był gładki, gęsty i aksamitny? Najlepiej wybrać rondel o grubym dnie i... zdjąć garnek z palnika szybciej niż później. Trzeba mieszać cały czas masę w trakcie gotowania i koniecznie przecedzić krem bezpośrednio po zrobieniu. Będzie gładki i aksamitny i nie zrobi się gorzki (od skórki) w trakcie przechowywania. W poniższym przepisie postaram się Wam wszystko dokładnie opisać.
Ilość cytryn podana w przepisie w sztukach jest orientacyjna. Moje były bardzo soczyste. Odmierzcie sok w mililitrach lub szklankami.
Najprościej można wyjadać ten krem łyżeczką z silnym postanowieniem, że to już ostatnia ;-), ale również można wykorzystać go do innych rzeczy.
Posmarujcie kromki chałki lub tosty tym kremem. Dodajcie go lodów, bitej śmietany lub kremu do przełożenia ciasta (można go wymieszać z mascarpone). Zróbcie pavlową z dodatkiem lemon curd (przekładając bezy bitą śmietaną lub bitą śmietaną i mascarpone i kremem cytrynowym). Możecie nadziać nim croissanty niepierwszej świeżości (przekroić na pół, posmarować wewnątrz kremem, zwilżyć wodą wierzch rogalika wstawić do piekarnika na kilka chwil).
A może posmarujecie nim gofry albo przełożycie kruche ciasteczka?
Dodajcie ten krem do owsianki albo do naleśników. Truskawki, czarne porzeczki, maliny i jagody cudownie łączą się ze smakiem cytryny. Zwykły biszkopt przełożony lemon curdem, truskawkami i bitą śmietaną będzie smakował wspaniale.
Możecie go dodać do masy sernikowej. Wymieszać z jogurtem lub dodać do sera.
Upieczcie kruche ciasto i wypełnijcie je tą masą. Powstanie szybka tarta cytrynowa albo mazurek.
Użyjcie do nadziania drożdżówek, pączków lub ciasta drożdżowego z kruszonką (a jak jeszcze znajdą się w tym cieście owoce lub biały ser, będzie to smakowało rewelacyjnie).
Lemon curd można zamrozić (odmrażajcie przez noc w lodówce)
Inne przepisy z bloga z dodatkiem lemon curd:
Przepis na sernik bezą włoską z dodatkiem lemon curd znajdziecie TUTAJ.
Na ciasto pistacjowe z lemon curd TUTAJ.
Na chałkę i lemon curd robiony na parze TUTAJ.
Na naleśniki Pierre'a Hermé z lemon curd TUTAJ.
Lemon curd przechowujcie przez 7-8 dni w lodówce. Jedzcie na zimno, na ciepło lub w temperaturze pokojowej. Zapiekany również smakuje świetnie.
Boszsz, tyle czasu, tyle wpisow...Nie moge powiedziec, ze towarzysze od poczatku, choc pierwszy komentarz, ktory pamietam- bo prosilam o rade, ktorej udzielilas- to 2014, a jestem pewna, ze z blogiem znalam sie wczesniej. W kazdym razie jst to moj ulubiony blog, galantyna z kurczaka z morelami, wszelkie pasztety z watrobkami, ktorych nie lubisz, a ja tak, serniki z pomaranczami, zurawinami, pistacjowy, krakowski-francuski, gesslerowej, juz sama nie wiem jakie jeszcze, niezliczone wypieki sniadaniowe i rogaliczki z nadzieniem rozanym, miesiwa na swieta i kurczak z jablkami i calvadosem - to tylko ulamek dan z Twojego blogu, ktore nie tylko zrobilam, ale tez weszly na stale do moich ulubionych dan. Podziwiam Cie za zaangazowanie i wiedze, za sposob w jaki ja przekazujesz i za wsapniale przepisy, ktorymi sie dzielisz.
OdpowiedzUsuń