Idealne maślane rogale śniadaniowe.


No i mamy Nowy Rok. Kolejny rozdział życia otwiera się przed nami. Co przyniesie? Tego nikt nie wie, ale zróbmy wszystko żeby był dobry. 

Jedni w Nowy Rok składają sobie obietnice i postanowienia, a inni wręcz przeciwnie. Ja nie robię planów, ale... robię porządki.
Takie, na które nie miałam od dawna czasu. Przeglądam rzeczy, odkładam te których nie używałam od ponad roku i dam im drugie (kolejne) życie w innym domu. 
Przez lata obrastamy w rzeczy (przynajmniej niektórzy), gromadzimy, kupujemy, składujemy, a potem okazuje się, że tych rzeczy jest dużo za dużo.

Chcę przewietrzyć trochę kąty wraz z nowym rokiem, chcę więcej przestrzeni i porządku.

Trochę skorup (czytaj misek, kubków, talerzy...), których czas już minął w moim domu, chcę wystawić jutro na instagramie na sprzedaż, więc dzisiaj zmywarka pracuje non stop, żeby wszystko odświeżyć. Robiąc porządki spytałam się na instagramie, co z tymi rzeczami dalej zrobić i... tak narodził się pomysł sprzedaży. 

Dzisiaj z kulinarnych rzeczy mam dla Was przepis na przepyszne, wręcz idealne rogale. Ich smak, wygląd, konsystencja, zapach... wszystko jest idealne. To taki rogalowy wzorzec, a w dodatku łatwy do zrobienia.

 I przyjemny, bo wierzcie mi, że zwijanie aksamitnego w dotyku ciasta, którego nie trzeba podsypywać mąką, jest cudownym doznaniem.

Te rogale są równie dobre na drugi dzień (co nie jest częste w tego typu wypiekach) i wspaniale się mrożą. 

Nawet jak nie jadacie często pszenicznego pieczywa, upieczcie te rogale, bo warto skusić się na małe odstępstwo.

Dobrze smakują ze słodkimi jak i wytrawnymi dodatkami, a lekko ciepłe z samym masłem są wyborne.

I co jest jeszcze ważne w tych rogalach. Ciasto można przyrządzić wieczorem i zostawić na noc do wyrastania, a rano uformować rogaliki, pozostawić do kolejnego wyrastania i upiec. 

I co? Upieczecie?

Na blogu znajdziecie jeszcze dwa rewelacyjne przepisy na rogaliki. Upłynęły lata odkąd je opublikowałam, ale mimo upływu czasu , nadal szczerze je polecam.

TUTAJ znajdziecie inny przepis na wspaniałe śniadaniowe rogaliki z makiem, a TUTAJ na norweskie rogaliki. Ten drugi przepis jest już na blogu od dziewięciu lat, ale cały czas zachwycam się ich smakiem (tylko przymknijcie oczy na zdjęcia ;-))





Maślane rogale śniadaniowe

 500g mąki pszennej (typu 550)
25 g świeżych drożdży
170ml (2/3 szklanki) ciepłego mleka 
1 łyżeczka (5 ml) jogurtu naturalnego
38 g (3 łyżki) drobnego cukru
65 g masła,
1 jajko
½ łyżeczki soli

wierzch
1 jajko + 1 łyżka mleka
mak

Drożdże rozkruszyć do miseczki, dodać 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżeczkę mąki,  jogurt i 3 łyżki ciepłego mleka Wymieszać i odstawić na 15 minut, aż zaczyn ruszy.

Do dużej miski przesiać mąkę, dodać sól, resztę cukru i wymieszać. Dodać rozkłócone jajko, wyrośnięty zaczyn, rozpuszczone i wystudzone masło i mleko. 

Wyrobić mikserem (końcówki haki) na gładkie ciasto (jeżeli okaże się, że ciasto jest suche dodać jeszcze trochę mleka). Wyrabiać przez 7-8 minut, aż ciasto będzie sprężyste, gładkie i matowe. Następnie wyrabiać ręcznie na blacie przez minutę, dwie. 

Ciasto włożyć do miski oprószonej mąką, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę do wyrośnięcia (powinno podwoić swoją objętość). 

Wyrośnięte ciasto podzielić na 9 równych części (mniej więcej po około 95 - 100 g). Z ciasta uformować kulki. Każdą kulkę rozwałkować na owalne, podłużne placuszki (patrz na poniższe zdjęcia). Każdy placuszek ciasno zwinąć, lekko naciągając ciasto w trakcie zwijania, aż do uformowania wałeczka. Im więcej zwinięć ciasta, tym rogalik będzie bardziej puszysty po upieczeniu. Z wałeczka  uformować rogalik. 

Ciasto do wałkowania i zwijania nie potrzebuje podsypywania mąką. Jest bardzo plastyczne i elastyczne.




Rogaliki ułożyć na dwóch blachach wyłożonych papierem do pieczenia zachowując między nimi spore odstępy. Końcówka zwijanego ciasta powinna znajdować się na spodzie, żeby rogalik nie rozwinął się w trakcie pieczenia.

Rogaliki posmarować jajkiem wymieszanym z mlekiem i posypać makiem. 
Pozostawić do ponownego wyrośnięcia na 30-45 minut. 

Piekarnik nagrzać do 180 stopni C (góra - dół) i piec rogaliki do zrumienienia przez około 15-20 minut. Blachy wstawiać do piekarnika pojedyńczo. 
Wystudzić na kratce.

Rogaliki tak samo dobrze smakują na drugi dzień po upieczeniu.

Ciasto do pierwszego wyrastania można w przykrytej misce wstawić na noc do lodówki, a rano uformować rogaliki i pozostawić do drugiego wyrastania na blasze.
Jeżeli zostawiacie ciasto na noc w lodówce dajcie mniej drożdży (około 15 g)




Komentarze