Smaki Finlandii. Lohikeitto - zupa z łososiem i chleb z dodatkiem ziemniaków


Wiosną zeszłego roku spędziłam miesiąc z Finem i Łotyszką. To był wspaniały czas pełen rozmów na różne tematy. Oczywiście rozmawialiśmy też o naszych narodowych kuchniach, ulubionych potrawach i kulinarnych tradycjach świątecznych w naszych krajach. Jedzenie to zawsze wspaniały temat, łączący ludzi niezależnie skąd pochodzą.

 Pod koniec pobytu postanowiliśmy wspólnie coś ugotować. Polską przystawkę, fińskie danie główne i łotewski deser. Fin ugotował Lohikeitto - bardzo popularną w Finlandii zupę z łososiem. Kilka składników, mało pracy i czasu poświęconego na gotowanie i w efekcie cudowna zupa, która może stanowić całe danie obiadowe. 

Ta zupa jest najlepszym dowodem na to, że często siła tkwi w prostocie. Proste składniki, które można bez problemu kupić w sklepie zmieniają się w pyszną zupę, która może stanowić sama w sobie cały obiad.

Lohikeitto  jest bardzo popularne w Finlandii i oczywiście są jej różne wersje. Z porem lub cebulą, ze śmietaną lub mlekiem. Ja mam dla Was przepis na ulubioną przeze mnie wersję z porem i śmietaną. W poniższym przepisie, pokrojonego w kostkę łososia, dodajemy do gotującej się zupy, garnek przykrywamy pokrywką, zdejmujemy go z ognia i odstawiamy na 5 minut. W tym czasie łosoś dojdzie w gorącej zupie i będzie cudownie soczysty. Można oczywiście zrobić to typowo i gotować rybę w zupie 3-4 minuty. Ważne jest, żeby nie gotować go zbyt długo, bo będzie suchy.

Zupę podaję (jak prawdziwa fińska gospodyni ;-)) z chlebem.  Oczywiście fińskim :-) 
Ten, który robię jest bardzo prosty do wykonania, ma wilgotny miąższ (dzięki dodatkowi ziemniaków) i lekko słodkawy smak. Idealnie nadaje się do kanapek.
Chleb upiekłam w prostokątnej formie, więc jest niski, ale równie dobrze można go upiec w keksówce wydłużając czas pieczenia.

Zapraszam Was na fiński obiad zimową porą.





Lohikeitto 
fińska zupa z łososiem

60 g masła
1 średniej wielkości por (tylko biała i jasno zielona część) pokrojony w 1 cm plastry
1 średniej wielkości marchew (pokrojona w 1/2 cm plastry)
500 g ziemniaków (odmiany nierozpadającej się w trakcie gotowania - użyłam żółtych lordów) obranych i pokrojonych 1 -11/2 cm kostkę
1 litr wody (można użyć bulionu rybnego)
2 liście laurowe
3 kulki ziela angielskiego
500 g filetu z łososia (bez skóry) pokrojonego w 2 cm kostkę
250 ml słodkiej śmietanki kremówki 30 %
sól i świeżo zmielony pieprz do smaku
pół pęczka kopru

Masło rozpuścić w garnku o grubym dnie. Dodać pora i smażyć go 2-3 minuty mieszając. Nie doprowadzać do zrumienienia pora.
Dodać marchew i ziemniaki i podsmażać je 2 minuty mieszając. Całość zalać wodą, dodać sól, ziele angielskie i liść laurowy i gotować calość do miękkości warzyw. 
Posiekać koper.
Dolać śmietankę i doprowadzić całość do zagotowania. 
Dodać kostki łososia i połowę koperku. Delikatnie wymieszać, przykryć garnek pokrywką i zdjąć z ognia. 
Odstawić na 5 - 6 minut.
Doprawić zupę pieprzem i ewentualnie jeszcze solą. 
Podawać od razu posypaną resztą kopru.


Fiński żytni chleb z ziemniakami

250 g ziemniaków (obranych i pokrojonych w 3 cm kawałki)
50 g płatków żytnich
150 g mąki żytniej pełnoziarnistej
13 g świeżych drożdży
250 g mąki pszennej chlebowej
50 ml syropu złocistego - golden syrup (można użyć miodu płynnego)
1/3 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki mielonego kuminu (opcjonalnie)

Ugotować ziemniaki do miękkości. Odlać je zostawiając 250 ml wody w której się gotowały (przelanej do miseczki). Ziemniaki ubić w garnku na gładką masę tłuszkiem do ziemniaków. Dodać odlaną wodę, w której się gotowały. Wymieszać. Dodać płatki żytnie i mąkę żytną. Wymieszać i odstawić przykryte folią lub ściereczką na 3 godziny w temperaturze pokojowej.

Po tym czasie wymieszać w małej miseczce pokruszone drożdże z 25 ml (5 łyżkami) ciepłej wody i 1 łyżką mąki pszennej chlebowej. Odstawić na 5 minut, a następnie dodać do masy ziemniaczanej i wymieszać. Przykryć folią i odstawić na noc w temperaturze pokojowej.

Na drugi dzień przełożyć masę do miski, dodać syrop złocisty, sól, kumin i resztę mąki pszennej chlebowej. Wyrabiać ciasto (końcówki haki) przez 10 minut. a następnie przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Ja piekłam chleb w prostokątnej formie o wymiarach 20x30 cm. Wyrównać powierzchnię chleba (można zrobić to zwilżoną wodą dłonią) i przykryć foremkę ściereczką. Odstawić chleb do ponownego wyrastania na 30-40 cm (NIE musi podwajać objętości).
Wstawić chleb do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i piec około 40 minut. 
Wierzch chleba powinien być rumiany.

Chleb studzić na kratce po delikatnym wyjęciu z formy.

Cleb zachowuje świeżość przez kilka dni.




Przepis na chleb Miisa Mink z książki "Nordic Bakery"

Komentarze