Rano zrobione, rano zjedzone. Chałka i lemon curd.


W czasach mojego dzieciństwa często jadałam chałkę. Moja babcia kupowała ją w piekarni i jeszcze ciepłą grubo smarowała masłem i dawała mi do jedzenia z kubkiem mleka. Moja mama używała chałki do robienia faszerowanego kurczaka.

 Smak chałki był więc obecny w moim życiu, ale tylko takiej kupionej w piekarni. Kiedy rozpoczęłam własną przygodę z gotowaniem i pieczeniem, bardzo chciałam nauczyć się piec ją samodzielnie. Od tego czasu minęło już wiele lat i mam na koncie naprawdę duże ilości chałek. Przetestowałam różnorodne przepisy, ale ciągle kuszą mnie nowe. 

Jakiś czas temu kupiłam książkę Michaela Solomonova pod tytułem "Zahav". która jest pełna przepisów na dania kuchni żydowskiej. Pierwszą rzeczą jaką z niej zrobiłam była chałka. Wyszła pyszna. Puszysta, delikatna, ale jednocześnie bardzo bogata w smaku dzięki dużej zawartości żółtek. Zjedliśmy ją z dodatkiem lemon curd. 
To najlepszy czas na robienie tego cytrusowego kremu. Sezon na cytryny jest w pełni i mają one teraz niezwykłą ilość smaku i aromatu. Przepisów na lemon curd przetestowałam też już wielkie ilości, a ten dzisiejszy jest w czołówce zwycięzców pod względem smaku i konsystencji. Pomiędzy słodyczą i kwaśnością jest zachowany idealny balans, a konsystencja kremu jest doskonale aksamitna.

Robiąc lemon curd ważne jest, żeby go nie przegrzać, bo stanie się grudkowaty. Ja najchętniej robię go na parze, bo w ten sposób najłatwiej kontrolować temperaturę i gęstnienie kremu.  

Chałka z tego przepisu świetnie się mrozi. Na drugi i trzeci dzień po upieczeniu z chałki można zrobić grzanki lub tosty francuskie. Wysuszoną można pokruszyć i używać do panierowania.


 Chałka
Challah

1 łyżka (10 g) suszonych drożdży 
4 szklanki (480 g) mąki pszennej (najlepiej użyć chlebowej lub typu 550)
7 żółtek
1/4 szklanki (45 g) drobnego cukru
1 łyżeczka soli
6 łyżek (90 ml) oleju o neutralnym smaku

wierzch
1 jajko (ubite)
2 łyżki sezamu
1 łyżka maku

Drożdże wymieszać w misce z 1 szklanką (250 ml) ciepłej wody. Odstawić na 5 minut. Dodać żółtka, cukier i olej i lekko wymieszać. Dodać sól i mąkę i miksować całość (końcówki haki) na średniej prędkości obrotach przez 5-7 minut. Przełożyć ciasto do lekko wysmarowanej olejem miski i przykryć ściereczką. Odstawić do wyrastania na 1-1 1/2 godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto chwilę wyrabiać w misce dłońmi, żeby je odgazować. Przełożyć na podsypany mąką blat i podzielić na 2 części.
 Każdą część podzielić na 3. Utoczyć z nich wałki i spleść jak warkocz. Końcówki podwinąć pod spód. Chałkę przełożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. 
Tak samo postąpić z drugą porcją ciasta. Na jednej blasze z wyposażenia piekarnika można upiec równocześnie 2 chałki.
Blachę przykryć ściereczką i odstawić chałki do ponownego wyrastania na 30-40 minut.
Posmarować je rozbełtanym jajkiem i posypać makiem i sezamem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec 20-25 min do zrumienienia wierzchu. Wystudzić chałki na kratce. 
Chałkę pokrojoną na plastry lub w całości można zamrozić. 

Lemon curd

sok i skórka starta z 2 dużych cytryn 
175 g drobnego cukru
3 duże jajka
35 g masła

Do miski (szklanej lub stalowej - odpornej na wysoką temperaturę) wlać sok z cytryn i dodać skórkę. Miskę ustawić na garnku z delikatnie gotującą się wodą. Woda nie może dotykać dna miski!
Podgrzewać na parze sok ze skórką przez 4 minuty. Do ciepłego dodać cukier i ponownie podgrzewać mieszając, aż cukier się rozpuści. Przelać całość przez sitko do miski lub dzbanka i ponownie wlać mieszankę cukrowo cytrynową do miski, w której można podgrzewać na parze. Dodać żółtka i cały czas mieszając (nie miksować) podgrzewać masę do lekkiego zgęstnienia. Trwa to około 10-12 minut. 

Miskę z masą cytrynową zdjąć z ognia i odstawić na 1-2 minuty. Dodać masło w porcjach i mieszać do jego rozpuszczenia i połączenia z masą. Wierzch masy przykryć folią spożywczą (musi dotykać masy) i odstawić do wystudzenia. Zapobiegnie to powstaniu twardej skórki na powierzchni masy. Masę przełożyć do szklanego słoika.

Lemon curd przechowywać w lodówce. Przełożony do wyparzonego słoika można przechowywać do 1 miesiąca. 


 Przepis na chałkę Michael Solomonov z książki "Zahav"

Komentarze

  1. kurczę, właśnie - chałka - trza by było kiedyś w końcu upiec :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba, trzeba. Koniecznie :) Tak miło ją się robi. A jeszcze jak pachnie w całym domu, jak się piecze.

      Usuń
  2. chałkę kiedyś robiłam, teraz trochę zapomniałam, z chęcią przetestuję ten przepis!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Często tak jest. Ja to nazywam fazami ;) Piekę coś przez długi czas, a potem zapominam na jeszcze dłuższy. A powroty są baaardzo przyjemne. Czekam w takim razie na wieści jak smakowała.

      Usuń
  3. Nie ma jak chałka... W sumie, to dawno już żadnej nie upiekłam...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za Twój komentarz.